sobota, 21 kwietnia 2012

"Kod Lucyfera" Charles Brokaw


Profesora Thomasa Lourds'a znamy z poprzedniej książki „Kod Atlantydy”. Niesamowicie inteligentny, podatny na wdzięki kobiet i zafascynowany naukowymi tajemnicami mężczyzna powrócił w kolejnego powieści Charles'a Brokawa, „Kod Lucyfera”.

Tym razem bohater jedzie do Stambułu, aby na tamtejszym uniwersytecie przeprowadzić cykl wywiadów. Zrobił to za namową swojej przyjaciółki, Olympi Adnan. Na lotnisku podchodzi do niego piękna, rudowłosa kobieta podszywająca się pod fankę i prosi o autograf, by chwilę później uprowadzić profesora i wciągnąć w niebezpieczny pościg, w którym Thomas musi unikać lecących w jego stronę pocisków.

Okazuje się, że kobieta, Cleena, pracuje na zlecenie człowieka, który chce, by Thomas odczytał bardzo starą księgę, od której mogą zależeć losy świata. Jak wiadomo, profesor nie potrafi oprzeć się tajemniczym zagadką i bardzo szybko wpada jak śliwka w kompot i myśli jedynie o tym, by rozgryźć starożytny język i dowiedzieć się, co ukrywa książka. W międzyczasie udaje mu się uciec, poznaje członków Bractwa, zostaje śledzony przez bandytów, CIA i orientuje się, że sprawa, za którą się wziął, jest niesamowicie poważna. Stoi przed nim wybór – może wyjechać ze Stambułu i zapomnieć o księdze, albo zostać i narażać się na niebezpieczeństwo. Wiadomo, jaką decyzję podejmie nasz bohater. Czy odnajdą Zwój Radości? Czy uda mu się przeżyć? Czy rozwiążę zagadkę i uratuje świat?

Charles Brokaw tym razem przeniósł nas w egzotyczny świat Stambułu. Wartka akcja nie pozwala nam oderwać się od przygód Thomasa. Co rusz zostajemy wprowadzani w coraz to nowsze zagmatwania, a autor rozkoszujemy się tym i trzyma nas w napięciu niemalże do samego końca. „Kod Lucyfera” to dobrze skrojona obyczajówka, pełna ciekawych zwrotów, pościgów, ale też odkrywania całkiem innego świata – oto nasz profesor stanął przed zadaniem dość trudnym, a w jego rękach spoczywają losy ludzi.

Dużym plusem powieści są postacie. Skrojone wyraziście, pełne zalet i wad, ale dzięki temu ludzkie i realne. Thomas jest niesamowicie inteligentnym człowiekiem, który potrafi rozwiązać niemalże każdą, lingwistyczną zagadkę. Z tego względu też interesują się nimi CIA, Bractwo oraz tropiący go bandyci. Ponadto ma słabość do płci pięknej, co można bardzo szybko zauważyć po krótkim spotkaniu z nieznaną mu na lotnisku Cleeną. Wpada przez to w różnego rodzaju tarapaty. Jednak jeśli podsuwa mu się pod nos coś ciekawego, nawet w momencie, gdy jest zagrożony, całkowicie się wyłączą, a jego mózg na pełnych obrotach zaczyna analizować wskazówki. Cleena zaś to silna, nieustępliwa kobieta, która dąży do obranego celu niemalże po trupach. Niezależna, dobrze posługująca się bronią, młoda i piękna wzbudza w naszym profesorze nieokiełznane uczucia. Dzięki temu podsyca się też atmosfera książki. Olympia zaś nie przypadła mi jakoś szczególnie do gustu, choć nie mogę powiedzieć, że również nie była oddana sprawie.

„Kod Lucyfera” to powieść, którą powinien przeczytać każdy fan przygód, zagadek i sensacji. Brokaw łączy w niej elementy gatunków, tworząc mieszankę wybuchową. Jak raz przeczytasz o jego przygodach, nie będziesz mógł skończyć.

Osobiście uważam, że pozycja te jest niesamowicie ciekawa. Sama zaczytuję się w przygodówkach, więc perypetie Thomasa od razu przypadły mi do gustu i dały to, czego od książki oczekiwałam. Spróbujcie, na pewno się nie zawiedziecie.

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Bellona.

5/6

5 komentarzy:

 1. Autor jest mi zupełnie nieznany, ale tematyka jest interesująca :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo lubię dobre powieści przygodowe a o te ostatnio trudno. Zajrzę..:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Może kiedyś sięgnę po tę lekturę. Ale teraz nie mam czasu niestety :(

  OdpowiedzUsuń
 4. Na początku tytuł pomylił mi się z "Efektem Lucyfera" i nie wiedziałam co się dzieje. Dobrze, że szybko się odnalazłam, a recenzja zachęca do przeczytania

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubię takie powieści, więc z chęcią przeczytam. :)

  OdpowiedzUsuń

Podziel się ze mną swoją opinią :)

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...