poniedziałek, 23 kwietnia 2012

"Śledztwo Decjusza" John Maddox Roberts


Fani intryg starożytnego Rzymu powinni być zadowoleni. John Maddox Roberts w pierwszej części kilkutomowej serii przenosi nas w centrum ówczesnego świata. Co z tego wyniknie? Przekonajcie się sami, a ja spróbuję chociaż trochę narysować wam fabułę.

Głównym bohaterem jest senator Decjusz Metallus Młodszy, pochodzący ze znamienitego rodu. Swoje umiejętności wykorzystuje jako detektyw, tropiąc zbrodniarzy dopuszczających się morderstw na ludziach Rzymu. Na dodatek mieszka w dość parszywej „dzielnicy” miasta – Suburze – gdzie popełnianie zbrodni jest na porządku dziennym. Nasz bohater trafia w sam środek spisku, w którym udział biorą znamienite postacie Rzymskiego panteonu, „rządzonego” przez Pompejusza oraz Krassusa.

Otóż ginie niewolnik, a magazyny bogatego, ale obcego Greka zostają podpalone. Decjusz zajmuje się tą sprawą, czując szóstym zmysłem, że nie chodzi tu tylko o błahe porachunki. Czarę przelewa zabójstwo jednego z najbardziej wpływowych i bogatych ludzi Rzymu. Decjusz wplątuję się w intrygę, w której do końca nie wiadomo, kto bierze udział. Na drodze bohatera stają takie postacie jak Cyceron czy młody ówcześnie Juliusz Cezar, którego bardzo dobrze znamy z historii. Tutaj jednak nie jest jeszcze tak wpływową postacią. Decjusz zaś stoi przed trudnym zadaniem – musi dowiedzieć się, kto stoi za zabójstwami.

Książką, którą miałam okazje przeczytać idealnie przedstawia realia ówczesnego świata i pokazuje nam życie w Rzymie. Ci z was, którzy interesują się historią starożytną, dostaną solidną dawkę przyjemnej lektury, która umili wam czas. Autor umiejętnie kreuje tło fabuły, pozwalając czytelnikowi całkowicie zagłębić się w realia.

Bohater, Decjusz, jawi nam się jako postać dość sympatyczna, pełna młodzieńczego zapału i niespożytej energii, która pomaga mu w rozwiązywaniu tajemniczych zbrodni, dziejących się w jego rejonie. Pociąg do pięknych kobiet podsyca jedynie atmosferę, jaka panuje w książce. Klaudia, z rodu Klaudiuszów, to osoba temperamentna i, pokuszę się o stwierdzenie, dość fascynująca. Lubiłam momenty w książce, w których się pojawiała, dodając swoistej pikanterii niektórym sceną. Mimo że nie wszystkie postacie są do końca zarysowane, to posiadają cechy, które całkowicie różnią je od innych, przez co stają się dla nas osobnymi jednostkami i gdzieś w głowie kołaczą nam, jak echo dzwona.

Dla niektórych książka ta, może wydać się nudna. Opisy rzymskiego życia nie każdemu mogą przypaść do gustu, ale nie przesądza to o całokształcie. Uważam, że warto przeczytać tę pozycję ze względu na liczne walory, jakie przedstawia – język autora jest bardzo przystępny, co pozwala nam na szybkie czytanie, ukazuje nam starożytny świat intryg, przybliżając trochę historii oraz postacie, które z historii znamy, a co najważniejsze, daje nam do rozwiązania interesującą zagadkę.

Książkę polecam tym, którzy lubią kryminały osadzone nie tylko we współczesności oraz fascynuje ich polityka. Bo i tutaj polityka stawiana jest dość wysoko. Chcesz spróbować? Zagadka czeka na rozwiązanie.

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Bellona.

4/6

4 komentarze:

 1. Jeżeli chodzi o mnie, to sprawy polityki mnie nie absorbują. Ksiązkę raczej sobie daruję na dzień dzisiejszy.

  OdpowiedzUsuń
 2. Kryminałów nie lubię, polityki jeszcze bardziej, ale za to lubię książki historyczne, zwłaszcza, jeśli realia są przedstawione dość szczegółowo, więc teraz mam dylemat :p

  OdpowiedzUsuń
 3. Its suсh as yοu learn mу thοughts!
  You ѕeem tо knοw sо muсh аbout thiѕ,
  such as you wгotе the guіde in it ог somеthіng.
  I think that you just сοuld do ωith
  sοme рercent to fοгсе the mеssаge hоuse a bit,
  however instеad of that, that iѕ grеat blog.
  A fantastіc read. ӏ will certаinly be bаck.


  Feel free to surf to my wеb blog: eventos corporativos

  OdpowiedzUsuń
 4. Hi there, its nice post about media print, we all know media is a wonderful source of data.


  Also visit my web-site: świat paneli

  OdpowiedzUsuń

Podziel się ze mną swoją opinią :)

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...