piątek, 11 listopada 2011

"Pałac z lusterkami" Anna Pasikowska


Anna Pasikowska to pisarka, która mieszka w Szczecinie. Jako że studiuję w tym samym mieście, czytając jej książkę „Pałac z lusterkami” nachodziły mnie momenty głębszego sentymentu. Wiadomo – gdy ktoś opisuje miejsca, które odwiedzamy lub mijamy wywołuje to w nas przemyślenia.
 
Tytułowy „Pałac z lusterkami” to autentyczna stara poniemiecka willa mieszcząca się w spokojnej części Szczecina. Dom ten należy do arystokratycznej rodziny Wysocickich. Zrządzeniem losu w pociągu na trasie Warszawa-Szczecin główna bohaterka, Honorota, poznaje jednego z członków rodu, Andrzeja. Od razu czuje, że jest to człowiek godny zaufania. Kobieta decyduje się przełamać bariery i opowiedzieć mu o swoich tragicznych losach. Nie wie, że ta podróż na zawsze zmieni jej życie.

Samotna matka wraz z córką, Małgosią, już nie długo ma zamieszkać w willi, którą podziwiała, gdy jeszcze była małą dziewczynką. Pan Andrzej zaproponował jej pracę i dach nad głową. Honorata nie mogła odmówić, nie tylko ze względu na siebie, ale szczególnie ze względu na własną córkę. Chciała zapewnić jej dzieciństwo, którego sama nie miała. Z własnymi rodzicami nie utrzymywała kontaktu, a po tragicznych przejściach, które miały miejsce w dzień narodzenia się córki, nie miała nikogo. Przyjmuje więc propozycje i staje się osobistą rehabilitantką żony Andrzeja, Agaty. Co się wydarzy w domu z lusterkami? Kogo na swojej drodze jeszcze spotka Honorota? Czy będzie szczęśliwa? I czy w jej życiu ponownie zagości miłości?

„Pałac z lusterkami” to ciepła historia o tym, jak odbudować swoje życie. Główna bohaterka doznała wielu krzywd, które zaważyły na jej dalszych losach w mniejszym lub większym stopniu. Dla córki próbuje odzyskać swoją siłę i spokój, mając nadzieję, że uda jej się stworzyć dla pociechy dom, szczęśliwy dom. 

Jak sama autorka powiedziała, lubi tworzyć bajki. I ta książka jest bajką. Bajką, która może zdarzyć się w realnym życiu. Bo o to mamy kobietę, która może uchodzić za księżniczkę. Zresztą, gdy była mała i przechodziła obok świecących się lusterek myślała o tym, że w tym domu zdecydowanie mieszka księżniczka. Mamy też dobre wróżki i królewicza. Jest bal. Brakuje tylko zgubionego pantofla. Ale to nie jest istotne. Ważne jest to, że na końcu drogi, którą podąża Honorata czeka ją wiele niespodzianek, ale też szczęścia. Bo wiara w to, że wszystko skończy się dobrze, jest potrzebna nie tylko jej.

Autorka kreuje ciekawe postacie. Moją zdecydowaną ulubienicą jest starsza kobieta, Helena, miłośniczka samochodów. Jest osobą ekscentryczną i zabawną, barwną ale na tyle realną, że nie sposób jej nie polubić. Jej historia jest chyba bardziej tragiczna niż głównej bohaterki, jednak mimo tego nie zatraciła w sobie woli walki i tego próbuje nauczyć Honoratę.

„Pałac z lusterkami” to powieść dla kobiet o kobiecie. Powieść, która ma na celu zasiać w nas nadzieję, że nie wszystko jest stracone. Że nawet najtragiczniejsze koleje losu nie powinny zatrzeć w nas radości życia. Że powinniśmy walczyć o swoje. I powinniśmy kochać. Bez tego będziemy puści. Skazani na zagładę. A co najważniejsze – nie powinniśmy bać się uczuć.

4/6

9 komentarzy:

 1. Brzmi interesująco z przyjemnością przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Lubię od czasu do czasu (a nawet częściej) przeczytac taką książkę, dlatego i ta znalazła się już na mojej liście:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Gabrielle - mam nadzieję, że i tobie się spodoba ;)

  Mery - bo to prosta historia, taka, jaka może się przydarzyć i to jest fajne ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo zachęcająco się prezentuje, więc być może sięgnę ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie jestem pewna, czy to książka dla mnie, ale może będę miała okazję, by się o tym przekonać :).

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 6. Historia bardzo mnie zaciekawiła, więc z pewnością będę miała tę książkę na uwadze.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ciepła powieść z przesłaniem- jak najbardziej poszukiwana! Zapisuję ;).

  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja raczej nie przeczytam. Ostatnio za dużo w moim życiu takich opowieści. Chyba czas na dobry kryminał! ;>

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 9. Kiedyś o niej czytałam i chętnie bym ją przeczytała ;)

  OdpowiedzUsuń

Podziel się ze mną swoją opinią :)

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...