czwartek, 20 października 2011

"Okno z widokiem" Magdalena Kordel


Z twórczością Magdaleny Kordel nigdy wcześniej nie miałam kontaktu i nie wiedziałam, czego dokładnie mogę się spodziewać. Książkę „Okno z widokiem” zaczęłam więc czytać z lekkim sceptyzmem, nie nastawiając się na fajerwerki ani trzymającą w napięciu fabułę z jednego prostego powodu – nie lubię się rozczarowywać. 
 
Ale nie mogłam się powstrzymać przed rozpoczęciem czytania. Pierwszym czynnikiem, jaki na to wpłynął, było wydanie książki. Okładka jest zachęcająca, subtelna i delikatna. Nie zastanawiając się długo, na dwa dni wsiąknęłam w społeczeństwo Malowniczego i historię św. Antoniego.
Kordel w swojej powieści przenosi nas do miasteczka takiego, jak wiele innych. Poznajemy historię Róży, doktor archeologii, która po ciężkich przeżyciach osobistych przyjeżdża do dawno niewidzianej babki. I tak rozpoczyna się historia, w którą zamieszany jest przyszywany dziadek, Julek, babka, mieszkańcy, tajemniczy inwestor oraz kapliczka ze św. Antonim. Co je łączy? Dlaczego Róża tak bardzo walczy o wspomnianą kapliczkę? I kim jest diabeł?

Autorka posiada lekkość pióra, dzięki czemu opisywana historia wręcz przecieka nam przez palce – szybko i przyjemnie. Nie zabrakło w niej również ciekawych, acz często prawdziwych obserwacji. Oprócz nieporadnych policjantów, którzy ze wszystkich sił starają się spełniać swój obowiązek, mamy tutaj całą gamę postaci. Od tajemniczego dziadka, o którym Róża nie wiedziała zbyt wiele, po przystojnego strażnika, który zawraca w głowie głównej bohaterce, po profesora i jego żonę, którzy wnoszą do opowieści wiele światła, aż do gospodyni plebanii, Doroty, która swoim ciepłem potrafiłaby rozpalić kominek.

Malownicze staje się więc miejscem, w którym dzieje się wiele, dość niekonwencjonalnych rzeczy. Tutaj nawet dobrotliwy proboszcz może zostać wzięty na języki, młodzi archeolodzy są w stanie znaleźć coś, co wstrząsa światem nauki, a więź między babką i wnuczką może być tak silna, że nic nie będzie w stanie jej zniszczyć.

Książka przepełniona jest ciepłem i humorem – tego zdecydowanie w niej nie zabraknie. Jest to opowieść, która spełni swoją rolę w chłodne, jesienne wieczory, gdy deszcz za oknem wprowadzi nas w lekką chandrę.
Polecam ją tym, którzy chcą uwierzyć, że nawet gdy wszystko się obraca przeciwko nam, jakaś siła sprawi, że szczęście znowu może pojawić się w zasięgu ręki. A przecież to jest najważniejsze?


Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu SOL. 

4/6

10 komentarzy:

 1. uwielbiam sielankowość wydobywająca się z kart historii, a że wydanie "Okna" jest również i dla mnie bardzo zachęcające, z przyjemnością ją przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Już drugą czytałam recenzje tej książki (pierwszą u sabinki) i widzę że pozytywnie także ją odebrałaś. Tej autorki jeszcze nie znam a że bardzo lubię i cenię twórczość polskich pisarzy, dlatego koniecznie muszę poznać "Okno z widokiem".

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam wielką ochotę na tą książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię czytać takie historie ;) Szczególnie w długie zimowe wieczory ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Wydanie jest bardzo ładne. To muszę przyznać :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Okładka jest śliczna. Lubię tego typu książki więc z chęcią jej poszukam ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Trzecia recenzja tej książki, na którą trafiam w ciągu ostatnich hm... 15 minut? :) To chyba znaczy, ze naprawdę warto :)

  Miłego dnia. Dodaję Cię do obserwowanych ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Widziałam już gdzieś recenzję,ale książka jakoś mnie nie zaciekawiła.
  {centerbook.blog.onet.pl}

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja za to książkę widzę po raz pierwszy. Zapowiada się ciepło i interesująco więc z chęcią sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 10. Pojawiło się dużo recenzji tuż po premierze, bsz, więc się nie dziwie, że co chwile na jakąś trafiałaś :)

  Mery - faktycznie, ciepła na chłodne wieczory ;)

  OdpowiedzUsuń

Podziel się ze mną swoją opinią :)

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...