czwartek, 20 września 2012

"Tajemnice Słowian" Leszek Matela


Każdy z nas powinien znać swoje korzenie – tak powiadała moja babcia. I coś w tym jest. Nie chodzi przecież o to, żeby od deski do deski znać wszystko, ale jednak wiedzieć co nie co. O Słowianach mówi się w szkole, coraz więcej słyszy w mediach, bo środowiska neopogańskie coraz śmielej rozpowiadają o swojej wierze i kulturze, które wdzięczne propagują. Dlaczego by nie?

Dodaj nabycia
Książka Leszka Mateli „Tajemnice Słowian” przybliża czytelnikowi owe zagadnienia. Mówi nie tylko o samych Słowianach i ich pochodzeniu, ale również dużą część książki poświęca ich kulturze i religii, która moim skromnym zdaniem, jest niesamowicie ciekawa. Opisy kultów, tajemniczych miejsc, nazw bóstw – może trochę przytłaczać. Jest tego trochę, tym bardziej, że Słowianie byli politeistami i czcili nie tylko bogów, ale również przyrodę.

W książce więc znajdziemy wiele informacji, których nie możemy dowiedzieć się ze szkoły. Autor w sposób bardzo przystępny przedstawia czytelnikowi procesy, które kształtowały ich kulturę, opisuje święta i związane z nimi tradycje. Skupia się nie tylko na duchowej ścieżce, dla zachowania równowagi ukazuje również ich życie codzienne. Możemy więc dowiedzieć się jakie stroje lubili, jak jedli, co pili i dlaczego tak bardzo lubili piwo.

Słowianie do tej pory, mimo wielu publikacji, nie tylko Leszka Mateli, są nadal zagadką, którą warto zgłębić, tym bardziej, że w Polsce było ich tak wielu. „Tajemnice Słowian” to książka niesamowicie ciekawa, nie tylko pod względem popularnonaukowym, ale również ze względu na wartości, które ma na celu przekazać odbiorcy. Poznawanie świata, budowanie swojego poglądu, interesowanie się tym, co nas otacza – to jedna, a posiadanie świadomości o tym, skąd się pochodzi, to drugie.

Leszek Matela w sposób interesujący i nie nużący prowadzi nas przez epokę Słowian, ukazując to, co wiedzieć powinniśmy, to, o czym nie mieliśmy pojęcia i to, co gdzieś w nas w środku tkwi. Książka godna polecenia.

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości Studia Astropsychologii

5/6

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się ze mną swoją opinią :)

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...