piątek, 8 czerwca 2012

"Mroczny dar" Kat Falls


Zastanawialiście się kiedyś, jak by to było mieszkać pod wodą? Już nie musicie. Kat Falls bowiem pokazuje nam, jak mogłoby to wyglądać. W swojej książce "Mroczny dar' snuje przed nami swoją wizje.

Głównym bohaterem książki jest Tay, chłopak od urodzenia mieszkający pod wodą. Nie wyobraża sobie innego życia i zadowolony jest z tego, gdzie przyszło mu mieszkać. Na ląd wychodzi nieziernie rzadko, w wyątkowych sytuacjach. Na powierzchni ludzie żyją w ścisku, pełnym słońcu i nie wygodzie. Tay nie potrafi tego zrozumieć, ponieważ przed nim roztacza się smak wolności. Dzięki nowoczesnym technologiom są w stanie funkcjonować oraz żyć pod wodą.

Ich spokojne życie zostaje jednak naruszone. Ataki banitów wywołują strach w mieszkańcach podwodnego świata. Nikt nie może ich powstrzymać - wiele gospodarstw zostaje splądrowanych. W takim czasie Tay spotyka Gemmę - dziewczynę z powierzchni, która wyruszała pod wodę, by odnaleźć brata. Tay postanawia jej pomóc. Razem przechodzą wiele niebezpiecznych przygód. Dno oceanu nie jest już bezpieczne. Czy odnajdą brata? Czy uda im się powstrzymać banitów?

Sama się nie spodziewałam, że książka mi się spodoba. Z początku podchodziłam do niej trochę sceptycznie, myśląc, że to kolejna opowiastka dla młodzieży która nic nie wniesie. Pomliłam się. Nie mogę powiedzieć, że to ambitne dzieło, ale z pewnością godne uwagi.

Autorka niesamowicie kreuje podwodny świat. Widzimy go z punktu widzenia Taya, dzięki czemu  wszystko nabiera jeszcze bardziej realistycznych barwach. Bohaterowie zaś są ciekawi, niejednoznaczni, pobudzający czytelnika. W szczegolności polubiłam Zoe, siostrę Taya, odważną, małą dziewczynę, która miała wielkie serce.

Najbardziej jednak urzekła mnie wizja  świata. Kat Falls opisała ją z subtelnością, ale w sposób, jakby miała ją przed oczami, jakby w niej żyła. Czytelnik dzięki temu bardzo szybko wpada w wir czytania, nie mogąc przestać, bo może na następnej stronie znowu coś się będzie działo.

"Mroczny dar" to książka na ciche wieczory. Dzięki niej bowiem przeniesiecie się do innego świata, ciekawego i niebezpiecznego i wraz z bohaterami poznacie smak przygody. Interesująa, porywająca, fascynująca, inna - cóż, to prawda. Ja się wkęciłam w podwodne życie, a ty?


Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Nasza Księgarnia.
5/6

7 komentarzy:

 1. Raczej się nie skuszę, nie pociąga mnie ten podwodny świat, mam do niego dziwną awersję :D Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam i podobało mi się :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam wodę i jako mała dziewczynka marzyłam o tym, by kiedyś mieszkać właśnie pod wodą... :) Muszę przeczytać tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo fajna książka. Trzeba przyznać, że autorka miała ciekawy pomysł i potrafiła go zrealizować. Z chęcią sięgnę po kontynuację.

  OdpowiedzUsuń
 5. Jak na razie to daruje sobie tą powieść.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ciekawy pomysł na fabułę :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Na razie pass - nie specjalnie mnie do tej książki ciągnie.

  OdpowiedzUsuń

Podziel się ze mną swoją opinią :)

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...